Sanırım milletimizin başaramadığı tek şeydir bilmiyorum demek. Gerek birisi bilmediğimiz bir adres sorsun, gerekse hiçbir fikrimizin olmadığı bir konu hakkındaki tartışmaya dahil olalım. Bilmiyorum demez Türk insanı.

Peki neden demez?

Bazen karşısındakine yardımcı olabilmek için, adresi bilmese bile tarif etmek buna güzel bir örnek ki yardımcı da olmuyor maalesef, bazen de cahil görünmemek için.

İnsanımızın en çok korktuğu şeylerdendir bilgisiz görünmek çünkü öğrenmemiştir bugüne dek bilmemek değil öğrenmemek ayıptır.

Riskli bir şeydir aslında bilmiyorum demek. Bilmediğin bir konu hakkındaki atıp tutmaların yeri gelir tam hedefi bulur seni göklere çıkartır, yeri gelir rezil eder seni söylediğin iki cümlede.

Bilmiyorum demenin ayıp olduğunu düşünen bir neslin sonucudur maalesef bu problem. Milletimize öğretilememiştir sükutun altın olduğu.

Ha tabii ki bilmiyorum dememenin avantajları da yok değil. Bir iş başvurusunda direkt elenmenize sebep olacak şeydir bilmiyorum demek. Mülakatta sorulan şey hakkında fikriniz yoksa bile üstte verdiğim örnek gibi 'sallamak' en iyi seçenek olacaktır. Belli mi olur belki de tutar denemekten zarar gelmez.