Siyasi enkazlar darbe kokan bildiriyi aklamak için kolları sıvadı. 
Montrö Sözleşmesi’yle ilgili bir bildiri yayımlayan 103 emekli amiralden 14’ü hakkında gözaltı kararı çıkmasının yankıları sürerken bir bildiri de eski milletvekillerinden geldi.
CHP Balıkesir eski milletvekilleri Ergün Aydoğan, Namık Havutça ve Orhan Sür, amirallerin yayınladığı skandal bildiriye destek verdi. 
Seçildikleri dönemde memlekete 5 kuruş faydaları olmayan, aksine parti içindeki çıkan her karışıklığın altından adları çıkan bu vekillerin açıklamalarının nereye gittiği ve neyi amaçladığı belli olan söz konusu amirallere destek vermesi Kuvay-i Milliye şehri Balıkesir’i son derece rahatsız etti.
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Deniz Baykalcı ve Muharrem İnceci oldukları için kenara ittiği, parti tabanında her zaman itici bulunan CHP’li eski vekiller akıllarınca ben buradayım demeye kalktı. 
Milletvekilleri bittikten sonra hem Balıkesir hem ülke siyaseti için tek kelime etmeyen 3 vekil söz konusu darbe kokan amirallerin bildirisine destek vermeleri CHP sempatizanlarını üzdü.
Bir CHP’li değilim.
Ama güçlü muhalefetin olması güçlü iktidarı getireceği düşüncesiyle CHP’nin akılcı ve güçlü bir muhalefet yürütmesine her zaman destek olurum.
Fakat CHP her zaman ilerisini, gerisini düşünmeden adım atan bir parti olmuştur. 
Yerelde dönem dönem yanlış insanların yönettiği parti tabanı hep küskün hep dargın kalmıştır. 
Vekillik belirlemede liyakat yerine çantacıların ön sıralarda yer aldığı teşkilatçılığın pek önemsenmediği acı bir gerçektir. 
Özellikle son yıllarda sol görüşlü insanların yerini demokrasi adı altında seçim kazanmak adına PKK terör örgütüne destek çıkan HDP’ye yakınlaşması CHP’nin neden hiçbir zaman iktidar olamayacağının net bir göstergesidir.
Bu bakış açısındaki insanlar değişmedikçe demokrasi, özgürlük, yurttaşlık, hak, hukuk ve adalet gibi kavramları kullanarak ağız kalabalığı yapan aslında CHP’li olup olmadıkları bile sorgulamaya açık bu insanların Atatürk’ün kurduğu partide siyaset yapıyor olmaları ben ve benim gibi düşünen eminim yüzbinlerce insanı rahatsız ediyordur. 
Önceki gün Millet İttifakının ortağı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan televizyonda izledim. 
Söylediği sözler ilginçti. 
Söz konusu devlette yıllarca hizmet etmiş askeri eğitim almış savaş taktikleri üzerine uzmanlaşmış ve yaşamı boyunca darbeler görmüş emekli amirallerin açıklamasının nereye gittiğini kendilerinin iyi hesap edebilecek noktada insanlar olduğunu söyledi. 
Yani kavunla karpuzu ayırmak için içini açmaya gerek yok diyor adam açıkça. 
Ama CHP’nin kenara itilmiş eski vekilleri Ergün Aydoğan, Namık Havutça ve Orhan Sür aynı fikirde değil.
Gerçi kendileri zaman zaman genel başkan Kılıçdaroğlu ile de aynı fikirleri paylaşmıyorlar. 
O nedenle zaten eski vekiller.
Söz konusu eski vekillerle şuan ki partiyi yöneten Serkan Sarı’nın bile aynı fikirde olmadığını hatta birçok ilçe başkanı bu vekillerle aynı odada bile durmak isteyeceğine kalıbımı basarım. 
Söz konusu vekillerin bundan sonrada imza atacakları bildirileri iki kez okumasını ayrıca anlamaya çalışmalarını anlamıyorlarsa anlayan birine sormalarını tavsiye ederim. 
Saygılarımla.