Corana önlemleri çerçevesinde vatandaş hastanelere tedavisi için gitmez oldu. Hal böyle olunca da coranadan korunayım derken diğer hastalıklardan perişan olan vatandaşlarımız var. Sağlık sorunları ertelendikçe büyüyen problem belli bir süreye sonra çözülemez hale geliyor. Zamanında birçok uzman “pandemi hastanesi ile normal hastane ayrımı yapılsın.”  Diye uyarılarda bulunduydu. Kimse dikkate almamıştı. Şimdi virüs kontrol altına alındı. Tamam da insanlar bir kez ürkmüş dolayısıyla da hala hastaneye gidersem sıkıntı yaşarım diye gitmiyor.

Bir tanıdığın annesi dün hastanede eks oldu. Kızı bir hafta önce annemin koluna gidip hastaneye götürdüm. Birçok rahatsızlıkları vardı. Dün kaybettik. Tanı bile koyamadılar. Virüs korkusundan zamanında rahatsızlıkları belirti gösterdiğinde götürseydim belki iyileşecekti. Diyor. Benzer konularla ilgili sohbetler sizler tarafından da yapılmaktadır. Artık her şey normale dönüyorsa, o zaman hastalar da tedavileri için hastaneye önlemleri alarak gitmelidirler.

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi corana sisteminde daha aktif olduğundan normal rahatsızlıkları olanların Balıkesir Devlet Hastanesi’ne gitmesi mümkün. Bayram sonrası normalleşecek sistemde en ivedi normalleşmenin sağlıkta olmasının gerektiğini bir kez daha belirteyim.

Sevgili okurlarım! Tamam corana mevzusu kapandı. Artık istediğimiz gibi hareket edebiliriz. Düşüncesini kafanızdan silin. Maske, sosyal ve fiziki mesafe ile sıkı temizliğe hep dikkat edeceğiz. Bugün marketler, pazarlar, kuru yemişçilerdeki kuyrukları gören olay bitmiş, hayat normale dönmüş moduna girebilir. Ancak, sıcaklıkların ani düşüşü de virüs için biçilmiş kaptan olduğundan, 2. 3. Dalgalar bir anda tusunami misale gelebilir. Yazın günlerce sokağa çıkmadan yaşamak istemeyen önlemlere uyar.

Saygılarımla.