Kısıtlamalar nedeniyle 3 günlük Ramazan Bayramında evlerdeyiz. Bugün başlayan sokağa çıkma yasağı Salı günü gece yarısı sona erecek. Normalde arife günleri ben mezarlık ziyaretlerini, başka illere seyahat edeceklere trafikle ilgili uyarıları içeren yazılar yazardım. Mezarlık ziyaretleri dün yapılabilindiği kadar yapıldı. Bugün yasak. Bayram sabahı namaz da yok. Camiler malumunuz kapalı. Dolayısıyla da sönük bir bayram geçireceğiz.

Teknolojinin velinimetlerinden faydalanacağız. İmkanı olanlar görüntülü aramalarla kendini karşı tarafa gösterebileceği gibi, karşı tarafı da görerek sohbet edebilecek. Tabi canlı yayınları herkes yapamayacak. Öncelikle telefonunuz internete uyumlu, akıllı telefon olması lazım. Bir de o telefonun teknik özelliklerini bilmek gerek. Tamam telefon akıllı, teknik özelliklerini de biliyorsunuz, fakat internet eresimi yoksa, diğerleri bir işe yaramaz.

Bu nedenle her şey tam olanlar görüşüp konuşarak bayramı ayrı da olsa beraber kutlayabilecekken, bu olanaklara sahip olmayanlar da seslerini duyarak hasret  gidereceklerdir. Yaklaşık iki aydır uygulanan sokağa çıkmanın kısıtlanması uygulamalarında bugüne kadar yasağa uymadığı için idari para cezasına çarptırılanların bayramda ikiye üçe katlanacağını düşünüyorum. Çevrenizdekileri uyarın. Yasakları delmeye kalkmasınlar. Hem kendi sağlıkları, hem de sevdiklerinin sağlığı için kurallara uysunlar.

Kısıtlamaların en uzun sürenleri ramazan denk geldiğinden yasağı çok fazla zorlamadılar. Bunun nedeni ramazan nedeniyle alkol tüketiminin az olmasıydı. Şimdi bayramda kısıtlamaları alkolün etkisi ve bayramda sevdiklerimi ziyaret edeceğim arzusu sokaklarda yasağa aykırı davrananların sayılarını artıracaktır. Bu nedenle yukarıda da belirtiğim gibi çevrenizdekileri dizginlemeye çalışınız. Bayram bittikten sonra hafta sonlarında da artık sokağa çıkma kısıtlaması  uygulanmayabilir. Tabi günlük vaka sayısı vaziyeti değiştirebilir.  Her şey normal giderse yasaklama kalkacaktır. Aksi halde artarsa vaka daha sert önlemler alınacaktır. Bugün arife, yarın bayram, sağ olana daha çok bayramlar görmek nasip olur.  Hayırlısı. Herkesin bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Saygılarımla.