Covid-19 virüsünün sesi kısılır kısılmaz; faydasız kişiler, TV ekranlarına geri çağrıldılar, döndüler ve faydasız konuşmalara başladılar.

      Oysa ki ne güzeldi; sağlık ordusunun bilgili insanlarının, TV ekranlarından konuştukları, faydalı ve gerçek bilgiler.

      Eskiye dönüş var. Faydasız kişiler; TV ekranlarında küfürlü sözler sarf etmeyi, argo cümlelerle konuşmayı, süslemeyi! marifet sanıyor.

      Faydasız kişiler tarafından ahlak yoksunu bu ifadeler de TV ekranlarında rahatça yayınlanıyor. TV ekranları, faydasız kişilerden temizlenmeli.

İki kelimeden biri argo veya muhatabına (kim olursa olsun) hakaret, küfür olan sözüm ona aydın(!) tellallığı yapanlar, bundan nemalanmayı bırakmalılar.

      11 Mart-11 Mayıs arasında sağlık ordusundaki faydalı kişiler neler neler öğrettiler bizlere; öğütler verdiler, sır perdelerini araladılar.

      Bir de faydasız kişilere bakalım; söyledikleri hep aynı, faydasız kelimeler ve cümleler.

      Nasrettin Hocamızın fıkrasını hatırlayalım ...

Günlerden bir gün, Nasrettin Hoca’nın iki çocuğu varmış. Büyük oğlu, civar köylerin birinde çömlekçilik yapıyormuş. Bir gün Nasrettin Hoca büyük oğlunun yanına gidince;

– “ Baba, bütün sermayemi şu çömleklere yatırdım” demiş. “ Hava güneşli olur da, tez zamanda hepsi kurursa zengin olacağım. Ama olur da yağmur yağarsa anam ağlayacak!”

Nasrettin Hoca onun yanından ayrılıp, diğer köydeki küçük çocuğun yanına gitmiş.

Küçük oğlu;

– “ Baba, varım yoğum şu tarlada, vaktinde yağmur yağarsa, ekinlerim bol gelecek, zengin olacağım. Olur da kuraklık gelirse anam ağlayacak” demiş.

Hoca Nasrettin eve dönmüş, canı çok sıkkınmış.

Hanımı;

– “Hayrola hoca, canın bir şeye mi sıkkın? Neden yüzün asık” demiş.

– “Benimki bir şey değil hanım” demiş Hoca, “asıl en kendi halini düşün. Yağmur yağsa da, yağmasa da bizim oğlanlardan birinin anası ağlayacak”.

      Fıkradaki Öğüt; Tedbirin önemi anlatılmak istenmiş. Tedbir olmadan işlerimizi tesadüflere bırakmamalıyız. Başarının sırrı her ne kadar çalışmakta da olsa, bir diğer sırrı ise işimizi yaparken tedbirli olmalıyız.

      Sağlık konularında olduğu gibi, faydalı kişiler tarafından;

-Sosyal güvenlik,

-Doğa,

-Çevre,

-Kültür,

-Turizm,

-Eğitim,

-Tarım,

-Orman ve

-Vergi sistemi hakkında da, TV ekranlarında faydalı konuşmalar duymak istiyoruz.

Tesadüfen değil, bilerek yaşayalım ...

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.