Lezzeti ve besleyici özelliği ile bilinen bal, kahvaltıların vazgeçilmezleri arasındadır. İlaç ve kozmetik sektöründe de yoğun olarak kullanılan balın doğal mı sahte mi olduğunu anlamak için bazı detaylara bakmak gerekir.

Balı mutlaka bilinen kaliteli bir yerden almak gerekir. Arıların insanlığa en büyük armağanı olan bal asırlardır hem gıda hem de ilaç sektöründe sıkça kullanılır. Doğanın mucizesi olan bu besin oldukça faydalı olsa da son yıllarda ortaya çıkan sahte ballar insan sağlığı adına büyük tehdit oluşturmaktadır. Arılara şekerli su ve benzeri maddelerin verilmesiyle elde edilen bu sahte balları anlamanın yolu hakiki bal testi yapmaktan geçse de bazı yöntemlerle hakiki balı sahte baldan ayırmak mümkün.

Hakiki balı görünüş olarak bile sahte baldan farklıdır; çünkü hakiki balın en belirgin özelliklerinden biri de koyu bir renge sahip olmasıdır.Tabii bu renk yoğunluğu balın çeşidine göre değişse de genellikle hakiki balın yoğun bir renge sahip olduğunu bilinir. Bal bal gibi kokar biliyoruz, ama hakiki bir balın kokusu sahte bala göre daha hafiftir.Tabii kokuya sahip olmayan bal yoktur; ama yine de ürünü aldığınızda hafif bir koklamakta fayda var; çünkü sahte balda bulunan glikoz ve şeker gibi maddeler bala farklı bir koku verebilmektedir.

Balı bir kaşıkla aldığınızda kavanozdan ayırmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz; çünkü kaşık havaya kaldıkça bal uzar ve zor ayrılır.

Hakiki balın özelliği ise oldukça akışkan olmasıdır.

Eğer bal kesik kesik akıyorsa sahte bal olma ihtimali yüksektir.

Bu bakımdan kaşıkla balı test etmek oldukça olacaktır.

Balda akışkanlığı sağlayan en önemli etken kıvamının yoğun olmasıdır.

Özellikle gerçek petekli bal nasıl anlaşılır deyince akla ilk balın kıvamı gelir.

Hakiki bal yoğun bir kıvama sahip olduğu ve kolay kolay erimediği için hem petekli hem de normal balda kıvam çok önemlidir.

Evde bir bardak suya ya da süte bir kaşık bal atın ve gözlemleyin.

Eğer balın erime süreci uzun sürdüyse hakiki bal olma ihtimali yüksektir.