İnsanlık olarak çeşitli karmaşık teknolojiler geliştirdik, uzaya çıktık, yüzyıllar önce hayal bile edemeyeceğimiz şeyleri başardık fakat birçok konuda çağlar öncesinde yaşamış bir insan ile aramızda hiçbir fark yok. Beynimiz ve davranışlarımız bunların başında geliyor.

İnsan beyni 3 katmandan oluşur. Bu katmanlar yeni beyin, orta beyin ve ilkel beyin olarak isimlendirilir. İnsanlar aldığı kararların çoğunu hiç düşünmeden, kısa yoldan alır ki bunu da ilkel beyin yönetiminde yapar.  Bilim insanları bilinçaltımızın gerçek sahibinin ilkel beynimiz olduğunu söyler. İlkel beyin hayatta kalmaya ve kendi çıkarlarını korumaya programlanmıştır.

İnsanoğlunun bencilliği, açgözlülüğü ve yeri geldiğinde saldırganlaşması binlerce yıldır hiç gelişmemiş ilkel beyin nedeniyledir. İnsan kendini akıllı ve mantıklı bir canlı olarak nitelendirse de çoğu konuda aldığı ilk kararı ilkel beyni ile alır. Alışverişlerdeki satın alma kararlarında da ilkel beynimiz ile karar veririz.

İlkel beyninizi hatta karşınızdaki insanları ilkel beyinlerinin zayıflığı ile kandırmanız da mümkündür. Bunun için size birkaç örnek vermek istiyorum.

Tehlikede veya stres içinde hissettiğinizde sakız çiğneyerek bu duygu durumundan çıkabilir ve rahatlayabilirsiniz. İlkel beyniniz yemek yediğinizi, dolayısıyla tehlikede olmadığınıza karar verecek ve hormon salınımını azaltacaktır.

Eğer birisiyle buluştuğunuzda neşeli ve heyecanlı görünürseniz bu durum karşıdaki insanın da ilkel beynine yenik düşmesine ve ruh hali ne kadar farklı olursa olsun neşeli hissetmesine sebep olacaktır. Bu numarayı köpekler yıllardır kullanmaktadır.

Tabii ki her durumda ilkel beyin ile karar vermeyiz. İlkel beynimiz karar verirken belli, zıt standartlar arar. İyi ve kötü, güzel ve çirkin, tehlikeli ve güvenli gibi. Eğer içinde bulunduğunuz durum değerlendirmesi zor bir durum ise veya tarafsız bir ifade ise bu durumda ilkel beynimizi kullanmayız. Bu durumu satış için bir avantaja çevirmek de mümkündür. En basit örnek olarak iki adet üründen birinin satışını arttırmak isteyen bir firmanın, satışını yapmak istediği ürünün yanına çok daha pahalı bir ürün koyması genelde yeterlidir. İlkel beyin pahalı-ucuz ilişkisini kurarak o ürünü almanıza sebep olacaktır.

İletişim becerisi üstün olan insanların sizi etkileme sebebi de ilkel beyninizdir. İlkel beyin herhangi bir sürecin gelişimine odaklanmaz, girişine ve sonucuna bakar, dikkati çabuk dağılır. Eğer karşınızdaki insan iletişime ilgi çekici bir noktadan başladıysa, en önemli bilgiyi konuşmanın başında verdiyse bu sizi etkileyecektir.

Teknolojiye bu kadar düşkün olmamızın sebebi de yine ilkel beynimizdir. İlkel beyin görseldir. Yazıyı okuyup anlamak insanlık tarihinde yeni bir olgudur. Yazıyı okumak, değerlendirmek, anlamak, bir sonuca bağlamak uzun bir süreçtir ve çoğu insan ilkel beyni yüzünden bu zahmete katlanmaz. Günümüzde insanların kitap okumak yerine sosyal medyada zaman geçirmesi de bu yüzdendir.

Beynimizin duygu merkezi de yine ilkel beyindir. Hatıralarınızı ilkel beyin sayesinde unutmazsınız. Bir olayda yaşadığınız duygu yoğunluğu ile o anı gelecekte hatırlama olasılığınız doğru orantılıdır. Çoğu konuda ilklerinizi, ilk araba sürme, ilk kez rezil olma, ilk kez aşık olma gibi olayları o sırada yaşadığınız duygu yoğunluğundan dolayı asla unutmazsınız.

Ne kadar gelişirsek gelişelim yüzyıllar boyunca insanlık olarak bu zayıflığımızdan kurtulamayacağımız da bir gerçektir maalesef.