Muazzam oynadığı Çin karşısında 2020 Tokyo Olimpiyatları’na 3-0’lık galibiyetle başlayan Filenin Sultanları, İtalya mücadelesinde gösterdiği iyi mücadeleyi skora yansıtamadı.

Karşılaşmanın ilk setine karşılıklı sayılarla başlandı. Ebrar’la etkili olmaya çalışsak da İtalya, orta oyuncusu Fahr ile hem blokta hem de hücumda sultanlarımızın direncini kırmayı başardı.

Setin 4-4’e gelmesinin ardından hücumda aksayan Milli takımımız sayı üretemedi ve İtalya hücumlarına blok getiremedi.(4-10)

Baş Antrenör Guidetti, skor 5-12’ye gelince Meryem Boz ve Naz Akyol’u alarak kötü giden oyuna çare üretmeye çalıştı.

Meryem Boz, oyuna girdiği an aldığı ace ve hücum sayılarıyla takımını ayağa kaldırmaya çalıştı. Tepki üretmeyi başaran Filenin Sultanları Meliha, Zehra, Kaptan Eda Erdem ile bulduğu sayılarla farkı 1’ kadar indirdi.(21-22)

Set sonunda hücum hatalarımızdan kaynaklı sayı üretemeyince 25-21 kaybederek skor 0-1’e geldi.

İlk set Eda Erdem’i çok fazla hücumda kullanamadık. Egonu ve Fahr’a karşı çözüm bulamadık.

İkinci sete daha diri başladık.

Sete Naz ve Meryem ile başlayan Guidetti, set ortasında Ebrar ve Cansu’yu tekrar oyuna dahil etti.

Egonu’nun setin sonlarına doğru çok fazla hata yapması Milli takımımızın kolayca sayı bulmasını sağladı. Zehra ve Meliha ile sayı üreten Filenin Sultanları, seti 25-23 kazanarak skoru eşitliğe getirdi. 1-1

Üçüncü set büyük heyecana sahne oldu. Milli takımımız ikinci setin moraliyle İtalya’ya karşı dirayet gösterdi. Karşılıklı sayılarla başlayan setin ortasında öne geçmeyi başardık.(11-9)

Setin sonlarına doğru öne geçen İtalya seti 20-25 alarak skoru 1-2’ye taşıdı.

Dördüncü set bizim için facia gibi geçti. Filenin Sultanları, moral bozukluğuyla seti 15-25, karşılaşmayı 1-3 kaybederek ilk kez mağlup oldu.

Kaybettik ama hiçbir şey bitmedi!

Kaybettiğimiz birinci ve üçüncü setlerde aslında zaman zaman oyuna ağırlığımızı koyduk. Biraz daha bu oyunu sürdürebilseydik iş çok farklı olurdu.

Ebrar’ın takımımız için ne anlama geldiğini anladık. Ebrar, mutlaka bu takımın en önemli skorerlerinden. Bu seferlik oyuna giremedi, canı sağolsun.

Önümüzde yarın ABD maçı var. Yine çok zor bir maç bizleri bekliyor.

Gruptaki yerimizi büyük ölçüde belirleyecek olan mücadeleye çıkıyoruz.

ABD’yi yenersek grubu 2. yenilirsek grubu 3. bitirme ihtimalimiz çok yüksek.

Bekleyip göreceğiz, daha üstte bitirmek avantaj sahibi olmak demek.

Çeyrek finalde B grubundan gelecek takımı sıralamamız belirleyecek sonuçta.

Filenin Sultanları’na şimdiden başarılar diliyorum.

Çin karşısında ya da İtalya maçında üstün oynadığımız zamanlardaki gibi performans gösterirsek mücadeleyi kazanmamız yüksek ihtimal.

Haydi Filenin Sultanları, kalbimiz sizinle!

Saygılarımla.