Biri bitiyor, diğeri başlıyor veya biri bitmeden diğeri başlıyor.

Belli konularda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik haftaları, o kadar çoğaldı ki boş gün kalmıyor. O farkındalıktan, bu farkındalığa ..., bu etkinlikten şu etkinliğe ...

Geçekten işe yarıyor mu bu haftalar?

Ağaç yaşken eğilir atasözünden hareketle, hedef kitle olarak seçilmesi gererken çocuklar ve gençler üzerinde, başarılı oluyor kanaatindeyim.

Geriye kalanlar da kamu spotlarıyla, bilgilendirilmeye ve aydınlatılmaya çalışılıyor.

1980 sonrasında ki tek kanallı televizyon yıllarında, haber öncesi 3-5 dakikalık, eğitici kamu spotlarını, hatırlıyoruzdur; Önce alışveriş sonra fiş,

Garanti Bankası’nın sucu çocuğu, vb.

Günümüzde de etki yaratan kamu spotları yayınlanmaya devam ediyor ama yayınlanma saatleri, istenen etkiyi tam yaratmıyor.

Haber bültenlerinin hemen öncesine ve toplumu ekran başına toplayan yapımların, yayın öncesine konulması gerekiyor. Ayrıca tekrar periyodları, mutlaka arttırılmalı.

Gelelim yazımın ilk satırına.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından her yıl Şubat’ın son haftasında kutlanan ‘Vergi Haftası’ bitmek üzere ...

      Vergi Haftası kapsamında; vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması, toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlanıyor.

      Sağlık Bakanlığı ile Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri ve il/ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararları dikkate alınarak bu yıl 32'ncisi düzenlenen 'Vergi Haftasında' çeşitli etkinlikler düzenlendi.

- Vergi Haftası için 'Dünden Bugüne Vergilerimizle Güçlüyüz' sloganı ile hazırlanan afiş 81 ildeki Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Defterdarlıklarda, kamu kurumlarının 'Outdoor TV' ekranlarında ve şehir içi toplu ulaşım araçlarına asıldı. –

- Vergide farkındalığın artırılması ve verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi amacıyla e-posta abonelerine bilgilendirme ve kutlama mesajı gönderildi.

- Gazete editörlerine ve ekonomi yazarlarına vergi ile ilgili toplum bilincini arttırmaya yönelik bilgilendirme metni gönderildi.

- Dijital platformlar üzerinden yeni işe başlayan mükelleflerin hak ve yükümlülükleri, genç girişimciler ve 'e-Dönüşüm (Dijital Dönüşüm)' konularında mükelleflere yönelik bilgilendirme toplantıları yapıldı.

- Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için hazırlanan eğitim CD’leri gösterildi.

- Vergi Haftası süresince oynanan Süper Lig ve TFF 1'inci Lig futbol maçlarında, 'Geleceğin Garantisi Vergilerinizdir, Vergi Haftası Kutlu Olsun' yazılı branda, tribünlere asıldı.

- Vergi Haftası slider ve afişleri kamu kurumları, meslek odaları, üniversiteler ve diğer kurumların Outdoor TV ekranlarında yayınlandı.

- PTT tarafından 'Vergi Güçtür' sloganlı flam uygulaması yapıldı.

- Kızılay iş birliği ile pandemi şartları dikkate alınarak kan bağışı kampanyası düzenlendi.

      1-7 Mart günleri arasında Deprem Haftası etkinlikleri olacak.

      Göreceğiz yapılacakları!

İnşallah işe yarıyordur bu haftalar.

Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.