Yeşilçam Filmlerinin unutulmaz repliğidir ‘siz beni kovmuyorsunuz, ben istifa ediyorum’ söylemi.

      Bu söylem, filmin kahramanı olan fakir ama gurulu gencin; patronu onu kovduğunda, patronuna verdiği cevaptır.

      İstifa, bir kişinin çalıştığı işten ayrılmasıdır.

      Ayrıca ilgili iş kanunu hükümlerine uygun çalışma sürecindeki personelin kişiye özel nedenlerle, kendi isteğiyle çekilme, ayrılma veya genel gerekçeler sebebiyle o işyerinde çalışma faaliyetine belirli veya belirsiz kısmi süreliğine veya süresiz olarak ara vermesi olarak da tanımlanabilir.

      Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanları ile ilgili yeni düzenlemeleri  hazırlanan yeni bir genelge ile 81 ilin valiliğine iletti. Buna göre merkez ve taşra teşkilatında görevli bütün personelin, "her ne sebeple olursa olsun" salgın sürecinde görevinden istifa talebinin kabul edilmeyeceği belirtildi. Yaş haddinden emekli olacaklar ile malulen emekli olacakların görevlerinden ayrılabilecekleri vurgulanan genelgede, kapsam dışındakilere ise emeklilik işlemi yapılmayacağı ifade edildi.

      Covid-19 salgınıyla beraber iş yükü zaten çok olan sağlık çalışanlarımızın özverisini, balkonlardan alkışladık, çıkarılamayan şiddet yasasını çıkarttık ve onlar için elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştık.

      Sonrasında ne oldu? Önlemlere uymadık, tedbirleri gevşettik, normal hayata geçiş yaptık, düğün-dernek-eğlence-uğurlama-açılış-toplantı zincirinin gazına bastık ve sağlık çalışanlarımızın uzun süreli gayreti ve özverisi, çöpe gitti.

      Kurallara uymayanlara gösterilmeyen yaptırım, sağlık çalışanlarına geldi.   

      ‘İstifa etmeyeceksin’ genelgesiyle salgının devam etme sebebini sağlık çalışanlardan çıkartmak, şık olmayan bir hareketti.

      İstifa edene değil istifa ettirene bak!

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.