Sağlık açısından tüketilmesi gereken pek çok besin bulunmaktadır. Özellikle de sebze ve meyve tüketimine çok dikkat edilmelidir. Genellikle brüksel lahanası da en yararlı besinler arasında yer alır. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan brüksel lahanası, vücudu potansiyel zararlara karşı korumaktadır. Ayrıca brüksel lahanası ülser hastalığını önlemede de etkilidir.

**

Turpgiller ailesinin bir üyesi olan, karnabahar ve brokolinin kuzeni brüksel lahanası, içeriğinde bulundurduğu antioksidanlar, mineraller, vitaminler ve bitki proteini bakımından en sevilen yeşil yapraklı sebzeler arasında konumlanıyor. Hem az kalorili hem de düşük karbonhidratlı olan sebzelerin en bonuslusu brüksel lahanasınının bir tanesinde (8 gram) yaklaşık 3 gram lif bulunuyor.

**

Brüksel lahanası gerçek anlamda antioksidan deposudur. Yapılan bir çalışmada, günde yaklaşık 2 fincan kadar brüksek lahanası yenildiğinde hasarlı hücrelerin yaklaşık %30 oranında onarıldığı sonucuna varılmış. Brüksel lahanası içerisindeki lif (pişmiş fincan başına yaklaşık 4 gram) kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur, sindirim sağlığını destekler, bağışıklığı güçlendirir ve faydalı bağırsak bakterilerinin beslenmesine yardımcı olur.

**

Bir fincan pişmiş brüksel lahanası, günlük minimum C vitamini ihtiyacının yüzde 150'sinden fazlasını karşılıyor. Ayrıca brüksel lahanası, göz sağlığına iyi geliyor, demir emilimini destekliyor ve kolajen üretimine katkı sağlıyor. Pişmiş brüksel lahanası, günlük önerilen K vitamini ihtiyacının % 250'sinden fazlasını sunuyor. Bu nedenle brüksel lahanası, hem kan pıhtılaşmasına yardımcı oluyor hem de kemik sağlığını koruyor.

**

Brüksel lahanasının içeriğindeki bileşikler doğal detoksifikatörler gibi davranır. Böylelikle potansiyel zararlı kimyasallar devre dışı bırakılır veya daha hızlı bir şekilde vücuttan uzaklaştırılır. Ayrıca, brüksel lahanasında bulunan iyi miktardaki kükürtün de bakterilerin mide duvarına yapışmasını önleyerek ülser riskini azalttığı bilinmektedir.

**

Birçok çalışma, antioksidan gücü ve lif içeriğinden dolayı turpgiller ailesindeki sebzelerin diyabet riskni azalttığını gösteriyor. Ayrıca bu sebzeler, kan şekeri ve insülin seviyelerine de olumlu katkı sağlıyor. Brüksel lahanası, insülin fonksiyonlarını iyileştirme potansiyeli nedeniyle incelenen alfa-lipoik asit adı verilen bir antioksidan türünü de içeriyor.