Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı 30 Haziran'ın Koruyucu Aile Günü olarak kutlanmasına ilişkin genelge geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlandı.Böylece her 30 Haziranın Koruyucu Aile Günü olarak kutlanması kesinleştirilmiş oldu. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan çocukların sağlıklı büyüyebilmesi için ailenin önemini belirterek çocuklar için maddi, sosyal gereksinimlerin karşılanmasında ailenin rol almasını gerektiğini ifadelerine ekledi. 

30 Haziran Koruyucu Aile Günü ilan edilmesi ülkemizin aileleri ve çocukları adına verilen değerin göstergesi olmuştur. Bu tür bilinirliğin artması çocukların aile ortamında daha güvenli büyümesini sağlarken aynı zamanda devlet kurumlarındaki bakılan çocuk sayısını da azaltacağının kanaatindeyim. Bu kararla birlikte artık yeni bir dönem başlayacaktır. 

Ayrıca Ankara Himaye-i Eftal Cemiyeti'nin(Bugünkü Başbakanlık Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu)kuruluş tarihi olan 30 Haziran'a Koruyucu Aile Günü'nün atfedilmesi güçlü mesaj taşıyor.

Artık çocuklarımız geleceğe umutlu bakabilecek ve ailelerinin her zaman yanında olduğunu hissedebileceklerdir. Bu vesiyleyle

30 Haziran Koruyucu Aile Günü olarak ilanını gerekli buluyorum ve ilan edilmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Saygılarımla.