Her besin insan sağlığı için sayısız fayda barındırır. Önemli olan bu besinleri doğru zamanda ve yeteri miktarda tüketmektir. Nar geçmişten günümüze mucizevi meyveler arasında gösterilmektedir.

Narın en faydalı meyveler arasında yer aldığı bilinir. İnsan vücudu için narın faydaları saymakla bitmiyor! Nar ilahi kitaplarda da bahsedilen bir meyve olduğundan daha da özel görülür. Hatta evlerde narın varlığının bereket getirdiğine inanılır. Nar tümörlere karşı vücudu korur. Antioksidan özelliği olan bir meyve olan narda folik asit, A, E ve C vitaminleri de bulunur.

Narın böbreklere faydası da bilinmektedir. Çünkü narda önemli oranda antioksidan bulunmaktadır. Genel olarak hücreleri yenilediği için böbreklerde oluşabilecek hasarları da engellemektedir. Böbreklere zarar veren toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak böbrekleri temizleme işlevini de yerine getirir.

Tok tutan ve kalorisi düşük bir meyve olduğundan diyet yapanlar tercih edebilir. Hamilelikte bebek gelişimine fayda sağladığı için tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Narın sayısız faydaları yanında narın zararları da özellikle alerjik bünyelerde oluşabilir. Nara alerjisi olan kişilerde ciddi durumlar oluşabilir. Örneğin dilde ve boğazda şişme, nefesin daralması ve yaşamı tehlikeye sokan şok gibi durumlar ciddi nar alerjilerinde görülebilir.