Çevremizdeki insanların birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu insanların hayata bakışları, yaptıkları ve davranışları da farklılık gösterir. Her yeni güne uyandığımızda dinç ve mutlu hissetmek isteriz. Çevremizdeki insanlardan da aynı mutluluğu ve gülümsemeyi bekleriz. Bu nedenle mutluluk da mutsuzluk da bulaşıcıdır. İnsanların birbirlerine karşı tavırları ve davranışları mutluluk hallerine göre değişiklik gösterir.

**

Çevrenizdeki bazı insanların ne kadar mutlu olduğunu fark ettiniz mi? Her gün uyanırlar ve dünyaya heyecanla ve iyimserlikle bakarlar. Bununla birlikte bazı insanlar bardağın boş tarafına bakar ve günlerinin çoğunu mutsuz bir şekilde geçirir. Biliyoruz, dünya çok zor zamanlardan geçiyor. Böyle bir ortamda mutlu olabilmek için fazladan çaba gerekiyor. Ancak uzmanlar, kronik mutsuzluğun bazı alışkanlıklardan kaynaklanabileceğini belirtiyor. Kontrolümüz dışında gelişen olaylara müdahale edememek bizi mutsuz edebilir. Ancak her gün kendinizi mutsuz hissediyorsanız bazı alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

**

Kronik mutsuzluk yaşayan insanların belli başlı özellikleri vardır. Bu kişiler genellikle hayatın ne kadar zor olduğundan yakınırlar. Hayatın zorlukları ile başa çıkmak için mücadele etmekten yorulmuşlardır. Birçok mutsuz insan hayatın doğası gereği zor olduğunu düşünür. Onlar için şans faktörü, iyi bir hayata ya da dış görünüşe sahip olmanın temelidir. Hayat bazı zamanlar zor olsa da önünüze çıkan fırsatları doğru değerlendirerek kendi şansınızı yaratabilirsiniz.

**

Mutsuz kişiler yaşadıkları iyi anlardan ziyade çoğunlukla kötü durumlara odaklanırlar. Kronik mutsuzluğun en temel nedenlerinden biri sadece kötüye odaklanmaktır. Tünelin ucundaki ışığı görmek yerine aklımıza her zaman kötüyü getiririz. Bakış açınızı değiştirdiğinizde dünyada güzel şeylerin de var olduğunu göreceksiniz.

**

Bazı insanlar kendi hayatları üzerinde söz sahibi olmadıklarını düşünür. Başkalarının başarı elde ettiğini görürler ve bunu şans olarak nitelerler. Fakat kendilerinin geçmişteki başarılarını asla hatırlamazlar. Mutsuz hissettiğiniz zamanlarda başarılarınızı ve bunun için ne kadar çok çalıştığınızı tekrar hatırlayın! Mutsuz olmayı alışkanlık haline getirmek yerine mutlu olduğunuz ve mutlu olacağınız anlara odaklanın.