Yaklaşık olarak son beş yıldır özellikle yabancı ve büyük bütçeli sinema filmleri doğallıklarını kaybetmeye başladı. Peki nedir bu doğallığını kaybettiren şey? Tabii ki bilgisayar üzerinden yapılan efektler. Eski zamanlarda, bilgisayar teknolojisi daha yaygınlaşmamışken, yönetmenlerin bir film için gerekli olan mekanı bilgisayar üzerinden yapmak, oyuncuların üzerindeki kıyafetleri bilgisayar üzerinden değiştirmek gibi imkanlar tabii ki yoktu. Bir sahnenin dağda geçmesi gerekiyorsa dağa çıkılır, arabada çekilmesi gerekiyorsa 30 km yol gidilir, her sahneye uygun kostüm dikilirdi.

Günümüzde çoğu film yeşil perdelerle kaplı kapalı mekanlarda çekiliyor, oyuncular gündelik kıyafetleri ile bile rollerini oynayabiliyorlar. Bu durum tabii ki o sahnenin doğallığını kaybettiriyor ve bu durum bilgisayar başındaki ağabeyimiz, alınmak yok, ne kadar iyi iş çıkarırsa çıkarsın değişmiyor.

Bu bilgisayar efektlerinin sinema filmlerinde bu kadar çok kullanılmasının nedeni ise tabii ki ekonomik. Hem daha ucuz hem de zaman kazandıran bir yöntem efekt kullanmak. Bilgisayardan şelale çizmek gidip o şelaleyi kayıt almaktan çok daha ucuz.

Teknolojinin çok geliştiğini, filmlerdeki sahnelerin efekt mi gerçek mi olduğunu fark edemiyor olabiliriz tabii ki hepimiz. Çok güzel tasarlanmış belki de orijinalinden daha güzel hazırlanmış sahneler yapılabilir ve bu da filmin kalitesini arttırabilir fakat şimdi kendinizi bir mafya filminde mafya babası rolünü oynayan aktör olarak hayal edin. Bu durumda empati yapabilmeniz için size bu filmi iki farklı şekilde çekme imkanı sunacağım.

Sahnemiz aktörümüz şömine başında hafifçe çatırdamaya başlayan odunların önünde en sevdiği klasik müziği dinlerken rahmetli eşinin ona bıraktığı kolyeye bakarken başlıyor. Size ilk teklifim bu sahneyi yeşile boyanmış sessiz bir odada yeşil bir sandalyede elinizde ise yeşil küçük bir karton ile oynama teklifini sunuyorum ve sahneyi bu koşullarda çekmenin size maddi açıdan daha yararlı olacağını söylüyorum. İkinci teklifimde ise size eski görünümlü fakat modern bir köşkün ikinci katında sahnede gerçekleşen bütün olayların birebir yaşandığı, klasik müzik eşliğinde çekilecek bir sahne önerisi sunuyorum fakat tabii ki bunun maddi geliri daha az olacağını da vurguluyorum. Hangi durumda rolü ve sahnedeki duygu durumunu izleyiciye daha iyi aktaracağınızı anlatmama gerek yok sanırım. Günümüzde ilk seçeneğin yaygınlaşması durumu da maalesef sinema sektörünün doğallığını yitirmesine sebep oluyor.