1950‘den sonra Truman dönemiyle, ABD’de başlayan komünizmle mücadele politikası, ABD’nin Türkiye ve Sovyetler arasındaki sıkıntılara çözüm bulunması gerekliliği düşüncesini de beraberinde getirdi. Bu kapsamda, 15 Ocak 1952 tarihinde Türkiye için NATO’ya ABD izni çıktı.

      69 yıl önce bugün, 18 Şubat 1952'de 5886 sayılı yasa ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), NATO anlaşmasını onayladı ve Türkiye resmen NATO üyesi oldu.

      69 yıllık üyesi olduğumuz NATO’ya veda edecek miyiz?

      Bu soru, zaman zaman dile getiriliyor.

      1917 Ekim Devrimi ile iktidara gelen Vladimir Lenin önderliğindeki Bolşevikler tarafından 1922 yılında kurulan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB), Soğuk Savaş sürecinde Amerika Birleşik Devletleri'nin karşısında önemli bir güç konumunda idi. 1985 yılında iktidara gelen Mihail Gorbaçov'un başlattığı Glasnost ve Perestroyka denilen ve 6 yıl süren reformların ardından 1991 yılının sonunda Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği resmen dağıldı. Birliğin dağılmasıyla bağımsız olan 15 cumhuriyetten 12'si bir araya gelerek Bağımsız Devletler Topluluğu'nu oluşturdu.

      SSCB’nin dağılmasından sonra Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve diğer eski Varşova Paktı ülkeleri NATO şemsiyesi altına girmek için büyük çaba harcadılar. Bu ülkeler, NATO standartlarına ulaşabilmek için hızlı adımlar attılar ve sonunda üye oldular.

      NATO’ya girmek için sırada sabırsızlıkla bekleyen Gürcistan, Azerbaycan, Moldova, Ukrayna; Barış İçin Ortaklık sürecinde (BİO) NATO’ya üyeliği hayal etmeye devam ediyorlar.

      NATO’nun kapısında bekleyenler, siz çıkın da biz girelim söylemindeler.

      Türkiye bağımsız bir ülke ve elbette istediği zaman NATO’dan çıkabilir. Kendi milli savunma sistemini kurmuş, ulusal hava savunma sitemini oluşturmuş, kendisine yönelen tehditlere karşı koyabilen, herhangi bir ittifakın şemsiyesine ihtiyaç duymayan bir ülke elbette NATO’dan çıkabilir.

      NATO'nun Irak başta olmak üzere Ortadoğu'daki faaliyetlerini genişletme planı, Perşembe günü (bugün) düzenlenecek Savunma Bakanları toplantısında ele alınacak.

      Bu genişleme olursa; ABD, İran'ın etkisini sınırlandırmak için elini kuvvetlendirecek. Ayrıca Irak da bunu istiyor.

      NATO’nun direksiyonu ABD’nin elinde. Yani NATO’yla olan gerginlik, ABD’yle de ilişkileri olumsuz etkiler.

      NATO’nun sınırı Avrupa'da. Çünkü, 28 AB ülkesinden 21’i NATO üyesi. Yani, Türkiye’nin NATO’yla ilişkileri, AB ilişkilerini de etkiler.

      NATO’dan çıkmış bir Türkiye’nin NATO’ya tekrar girmesi pek mümkün görülmüyor.

      Fransa ve Yunanistan, Türkiye’yi NATO’da istemediklerini yüksek sesle dile getiriyor ve siz çıkın da biz girelim diyen Gürcistan, Azerbaycan, Moldova, Ukrayna 4’lüsüne, göz kırpıyor.

      Okunuyor olmak dileğiyle, saygılar.