Soğuk havaların etkisi ve kapalı alanlarda sık vakit geçirilmesi ile gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere kış hastalıklarında artış yaşanıyor. Vücudun savunma sisteminin korunması ve hastalıklarla mücadele için ise bir dizi önlem alınması gerekiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzmanları, kış hastalıklarından korunmanın yolları hakkında bilgi verdiler.

Bol sıvı tüketimi iyileşme sürecini hızlandırır
Kış ayları ile birlikte çeşitli hastalıklar da kendini göstermeye başlamaktadır. Bu dönemde bol sıvı tüketmek hastalıklardan korunmak için çok önemlidir. Enfeksiyon ve yüksek ateş durumunda yeterli miktarda sıvı tüketilmesi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Kış mevsiminin sebze ve meyveleri bağışıklığımızı güçlendirmek için uygundur. Her gün uygun porsiyonlarda taze meyve tüketilmesi uygun olacaktır.

Vitamin ve bitkisel ürün kullanımına dikkat
Doktor önerisi olmadan vitamin alınmaması gerekmektedir. Vitamin tabletlerinden çok dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir. Vücut kış aylarında kendini soğuğa karşı korumak için yağ dokusunu artırmak istemektedir. Bu yüzden genellikle iştahımız kışın açılmaktadır. Diyet konusunda dikkatli olmak şarttır. Kişiler mutlaka düzenli olarak tartılmalı, ideal kilolarını korumalıdır. Birçok bitkisel ürün ilaçlarla etkileşime girebildiğinden doktor önerisi olmadan kullanılmaması gerekmektedir.

Sık sık el yıkama hastalık riskini azaltır
Mikropların taşınmasında eller önemli bir bulaşma yoludur. Sık sık el yıkayarak birçok hastalıktan korunmak mümkündür. Özellikle dışarıdan, toplu taşıma araçlarından eve gelindiğinde öncelikle ellerin yıkanması gerekmektedir. Kışın sürekli kapalı ortamlarda bulunulduğu için kaloriferler nedeniyle iyice kuruyan ev havasını dengelemek için evlerin havalandırılması önemlidir.