Bilim insanları, insanların uyurken aldıkları pozisyonların onların karakterlerini yansıttıklarını belirtiyor. Chris Idzikowski isimli Uyku Bilim Merkezi profesörü insanların uyuma şeklinin sadece insan sağlığını etkilemekle kalmadığını, kişilerin karakterlerini de yansıttığını ifade ediyor.

Eğer cenin pozisyonunda yani yan tarafınıza bükülerek uyuyorsanız dünya nüfusunun yaklaşık %41’i ile aynı şekilde uyuyorsunuz. Bu şekilde uyuyan insanlar dışa dönük görünseler de içlerinde çok utangaç ve hassastırlar. İnsanlara alışmaları uzun sürer, ilişki bağları kuvvetlidir.

Kütük pozisyonunda yani iki kollarını aşağıya salarak yana dönük şekilde uyuyan insanların dışa dönük ve uysal oldukları saptanmıştır. Bu insanların en zayıf noktaları herkese çok güvenmeleridir.

Yine yana dönük fakat iki kolunu da ileriye uzatarak yani hasret çekme pozisyonu alarak uyuyan insanların ise yeni şeylere açık olmakla birlikte şüpheci ve eleştirici oldukları gözlenmiştir. Genelde karar almaları uzun sürer fakat aldıklarını karardan vazgeçmezler.

Eğer sırt üstü yani asker pozisyonu alarak uyuyorsanız büyük ihtimal sessiz ve içine kapanık birisiniz ve çevrenizdeki insanları kendinizden fazla önemsiyorsunuz.

Serbest düşüş pozisyonunda yani midenizin üzerinde, ellerinizi başınız üstüne, ilerisine ve yastığın etrafına koyarak uyuyorsanız büyük ihtimalle dışadönük ve atılgan birisiniz. Liderlik etmeyi seviyorsunuz ve her ne kadar küstah görünseniz de size yapılan eleştirileri dikkate alıyorsunuz.

Son olarak deniz yıldızı pozisyonunda yani sırtüstü ve kollarınızı başınızın üstüne koyarak uyuyan insanların ise iyi bir dinleyici, iyi sır tutacak bir dost yani dolayısıyla güvenilir insanlar olduğu gözlenmiştir. Ayrıca başkalarına yardım etmekten de hoşlanırlar.