İstanbul’da 7.5 şiddetinde deprem bekliyoruz. Diye hükümetten açıklama yapıldı. Tamam 7.5 şiddetinde deprem olacak. Olmasını bekliyorsunuz iyi güzel de, niçin bekliyorsunuz? Deprem olursa, 16 milyonluk kentte eğer gece deprem olursa 150 bin kişinin, gündüz olursa da 50 bin kişinin öleceği tahmin ediliyor. Peki bu insanlar nasıl ve neden ölecekler? Çürük, ağır hasarlı binaların çökmesi nedeniyle ölecekler.

Tamam da arkadaş; o çürük, ağır hasarlı, kullanılamayacak durumdaki binaları biran önce gece gündüz çalışarak yıksanız, yerlerine çadır kurup insanları orada bekletseniz daha az can kaybı olmaz mı? İllaki yıkım olduktan can kayıpları yaşandıktan sonra mı harekete geçilecek? Bu soruların cevaplarını bulmakta zorlanıyorum.

İstanbul’da deprem olacak. 1999 yılındaki depremden sonra 2. depremin 30 yıl içinde olabileceği açıklandığı halde aradan 21 yıl geçmesine rağmen ne yapıldı? Güçlendirilecek, yıkılacak yada oturulması sakıncalı olduğu için en kısa sürede boşaltılacak binaların hangileri olduğu belli. Zamanında boşaltılan binalarda evsiz barksız insanlar yaşıyorlar. Bütün bu gelişmelere rağmen hala kentsel dönüşüm tam olarak uygulanmadığı gibi, kendiliğinden yıkılan binalara bile imar affıyla ruhsat verildi.

İstanbul’da yaşasaydım, yapılacak iş güvenli bir yere göç etmek olurdu ilk işim. Orada oturanların ne yapacakları onların sorunu kendileri ne yapmak istiyorlarsa değerlendirip yapacaklar. Ben karışamam ama, Türkiye depreme hazır değil. İstanbul ise hiç hazır değil.  Dolayısıyla da, beklemek lükstür. Biran önce harekete geçilmeli ve yapılması gerekenler derhal yapılmalıdır. Bekleyecek vakit de yok nakitte yok. Deprem her an gelebilir. Demedi demeyin. Saygılarımla.